Realitní rádce

Chystáte se prodat byt po babičce nebo koupit vysněný dům? Nabízíme vám pár rad a postřehů, na co si dát pozor a na co nezapomenout.

Nákup nemovitosti

Nákup nemovitosti začínáme realizovat  pokud známe základní realitní parametry:  lokalitu, dispozici, velikost a cenu.
Nemovitost kterou hledáte nám musíte co nejvíce specifikovat. Jak má vypadat byt nebo dům, ve kterém chcete bydlet?
Lokalita je základní parametr pro vyhledání nemovitosti. Máte jasno, že nechcete dojíždět daleko do práce, chcete mít blízko na nákup , parku a sportovního areálu.
Dispozice je další co budete řešit. Počet místností, komora, šatna balkón, sklep apod. Okna orientována na jih či západ? Parkovací stání před domem…..
Velikost bude úměrně odpovídat poplatkům a službám které budou souviset s provozem nemovitosti. Zásadní položka je vytápění ( plyn, elektřina).
Cena – je rozumné mít předschválenou hypotéku a předejít případnému zklamání z nerealizovatelné hypotéky či úvěru.     
V zásadě je důležité odpověď si na dvě otázky:  Jak by mělo vypadat okolí? Jaký by měl být samotný dům?
Při výběru lokality je nutné vědět, čím chcete být obklopeni a kam to chcete mít blízko. Určitě nechcete trávit půl dne přejezdy v autě. Zohledněte především cestování do vašeho zaměstnání, do školy a školky, za přáteli a rodinou, za sportem. Jak často potřebujete nakupovat, vyřizovat si věci na úřadě či v bance, nebo jezdit za kulturou? Všechny tyto aspekty mohou rozhodovat.
U samotného domu nejdříve zvažte, zda toužíte po bydlení v  domku na periferii velkého města či dokonce v satelitním městečku, či v novém domku na vesnici v blízkosti menšího či středního města.
Následně si představte, kolik budete potřebovat místností a úložného prostoru? Je dobré si uvědomit, že zvolená velikost souvisí s náklady, které budou s provozem vašeho domu spojeny (především, co se týká vytápění). Na druhou stranu mít v domě dostatek úložných prostorů (komory, šatny, sklepní prostory, garáž, dílna) je více než žádané.
S dispozicí souvisí také orientace a samotný typ domu. Milujete-li východy a západy slunce, poté hledejte ložnici na východ a obývací pokoj na západ. Pokud vlastníte auto, zvažte možnosti parkování na vlastním parkovacím stání před domem či v garáži.

Prodej nemovitosti

Otázkou je zda opravdu potřebujete realitního makléře?
Prodej, koupě či nájem nemovitosti není až tak složité zadat do inzerce, ale většinou klient prodává či kupuje nemovitost jednou či dvakrát za život. Realitní makléř řeší jednou či dvakrát měsíčně. Rozhoduje již úroveň zpracování inzerce.
Přestože je zde názor, že mezičlánek makléř jsou špatně investované finance a bez realitky ušetříte a zrychlíte proces prodeje, jedná se ve většině případů o chybný názor . Sice prodáte rychle ale nedosáhnete maximální ceny. Rychle prodaná nemovitost během týdne v mnoha případech znamená prodělané finance majitele. Pocit uspokojení , že jste ušetřili za makléře bude spíš odpovídat ztrátě vyšší než provize makléře.

Správné stanovení tržní ceny nemovitosti je základem úspěšného prodeje.
Nemovitosti všeobecně (byt, dům, pozemek) jsou skutečně pro kupujícího nejzajímavější v době, kdy vstupují na trh . Pokud je správně stanovená jejich tržní cena, je výhoda na  straně prodávajícího a nemovitost se prodá za maximální cenu během několika týdnů. Nejhorší stav je, když je nemovitost dlouho v nabídce, nabízí několik prodejců a čas od času se cena nemovitosti sníží.
V základní rovině je zásadní lokalita a charakter nemovitosti. Rozhoduje adresa, druh stavby, stav nemovitosti, patro, orientace oken,  dopravní obslužnost, občanská vybavenost atd.

Naše služby zahrnují:
a) Profesionální prezentace
b) Efektivní strategie prodeje
c) Právní servis od renomovaných advokátních kanceláří
d) Kupní cena je vždy v advokátní úschově (jeden prodej = jeden speciální účet)
e) Zajištění energetického štítku nemovitosti
f) Uvolnění peněz z advokátní úschovy až po zápisu nového vlastníka na katastr nemovitostí
g) Předání nemovitosti, stavební dokumentace, předávací protokol a odečty stavu energií. 

Daň z příjmu (prodej)

Osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti
Současně se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí byl zákonem č. 386/2020 Sb., mimo jiné změněn i zákon o daních z příjmů. Jaké změny s účinností od 1. 1. 2021 v oblastí daní z příjmů při prodeji nemovitosti nastanou?
Hlavní změnou, která byla uvedenou novelou provedena, je zvýšení tzv. „časového testu“ pro osvobození od daně z příjmů v případě prodeje nemovitých věcí z dosavadních 5 na 10 let. Od daně z příjmu se osvobozuje příjem z prodeje nemovitých věcí (nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem (nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim) dobu 10 let, a to místo dosavadních 5 let. Výjimkou je příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku nebo jednotky, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jejich prodejem; podmínka minimálních 2 let se však nepoužije tehdy, pokud prodávající použije získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby.
Novela podle důvodové zprávy míří především na odnětí daňové výhody developerům, kteří investují v oblasti nemovitých věcí, a to s cílem umožnit širší veřejnosti pořídit si vlastní bydlení. Předkladatelé zákona se domnívají, že prodloužením tohoto „časového testu“ na dvojnásobnou dobu, tedy 10 let, ubere investicím do nemovitých věcí na lukrativnosti a dojde tak k odlivu investorů z tohoto odvětví, čímž bude trh uvolněn ve prospěch skutečných zájemců o vlastní bydlení. Zřejmou snahou je tedy zabránit spekulativním koupím nemovitých věcí s cílem je po 5 letech výhodně prodat a vyhnout se tak zároveň značné daňové zátěži v podobě daně z příjmů z takového prodeje.
Novela nabývá účinnosti, jak bylo uvedeno výše, dne 1. 1. 2021. Současně přechodná ustanovení této novely stanoví úpravu pro případy, že byla nemovitá věc nabytá do účinnosti této úpravy, tedy do konce roku 2020. Je proto třeba zdůraznit, že zvýšení „časového testu“ na 10 let se vztahuje pouze na nemovité věci, které vlastník nabyl po 1. 1. 2021. Pokud tedy vlastník nabyl nemovitou věc do 31. 12. 2020, vztahuje se na něj osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí podle současné úpravy, tedy „časový test“ činí pouze 5 let a nikoli dvojnásobek.

Zpětná vazba je pro nás důležitá

Chcete podrobnější informace nebo se jen zastavit na kávu?

Máte dotaz?
Neváhejte se zeptat

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Ochrana osobních údajů.
OK